Tradycyjne Bartnictwo

Ścieżka powrotu

BARCIOWISKO 2024 - wspomnienia cz.11

BARCIOWISKO 2024 - wspomnienia cz.11
fot. Marek Węgrzynowicz

Zanim jutro spotkamy się na XII Barciowisku, wracamy pamięcią do zeszłorocznego, wyjątkowego wydarzenia – XI edycji, która odbyła się 6 lipca 2024 r. w wyjątkowej, miejskiej scenerii – na Rynku Zygmunta w Augustowie, wokół fontanny 

W rywalizacji na najlepszą kłodę bartną wzięło udział 14 dwuosobowych drużyn. Zgodnie z tradycją, uczestnicy posługiwali się klasycznymi narzędziami bartnymi – piesznią, cieślicą i skobliczką, dziając swoje barcie z ogromnym zaangażowaniem i pasją.

XI Barciowisko było nie tylko konkursem, ale i częścią większego wydarzenia – Festynu Królewskiej Puszczy Augustowskiej, zorganizowanego w ramach obchodów 100-lecia Lasów Państwowych.

Głównym celem wydarzenia – oprócz popularyzacji bartnictwa – było zwrócenie uwagi społeczeństwa na rolę zapylaczy w ekosystemach i życiu człowieka oraz pokazanie, jak każdy z nas może wspierać pszczoły miodne i dzikich zapylaczy.

 Nadleśnictwo Augustów – jak co roku – przygotowało stoisko edukacyjne, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem dzieci i dorosłych.
Zajęcia plastyczne i warsztatowe pozwalały na wykonanie własnoręcznych pamiątek związanych z pszczołami i produktami pszczelimi, a uśmiechy uczestników mówiły wszystko!

XI edycja Barciowiska pokazała, że bartnictwo łączy ludzi – bez względu na wiek, miejsce zamieszkania czy doświadczenie. To żywa tradycja, która inspiruje i edukuje.

A już jutro… XII Barciowisko!



Udostępnij

Dofinansowanie

Projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG-20214-2021 w ramach programu:
"Środowisko, Energia i Zmiany klimatu", obszar programowy: Środowisko.

 logo fundusz eog 2

 logo lasy panstwowe

 logo nfosigw