To już dziś! Światowy Dzień Pszczół, który obchodzimy 20 maja!
Obchodzone święto ma na celu podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. W czasie zbiorów pyłku i nektaru pszczoły świadczą najważniejszą z usług dla ekosystemu, ponieważ zapylają wiele gatunków roślin, również tych, które stanowią pożywienie dla ludzi i zwierząt. Warto zaznaczyć, że ponad 87% gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły.
Jak dbać o owady zapylające?
-
gość owady zapylające w swoim ogrodzie/na balkonie i dbaj o środowisko naturalne,
-
pozostaw w ogrodzie choć część nieskoszonego trawnika, gdzie kwitną kwiaty oraz miejsce gdzie można założyć kwietną łąkę,
-
sadź/siej rośliny miododajne o różnych terminach kwitnienia, najlepiej będące bogatym źródłem nektaru i pyłku, przyjazne dla pszczół. Na balkonie również możesz w ten sposób pomagać.
-
ustawiaj dla pszczół i owadów zapylających (szczególnie w słoneczne dni) miejsca z wodą, popularnie zwane poidełkami. Powinny one zawierać drobne kamyczki lub żwirek, tak żeby owady mogły spokojnie się napić, np. bez zagrożenia moczenia skrzydełek.
Co zyskasz w zamian?
-
zwiększy się ilość dziko żyjących owadów zapylających w Twojej okolicy,
-
możesz obserwować życie owadów zapylających w ich naturalnym środowisku,
-
twoje uprawy będą pięknie kwitnąć/rosnąć/owocować i wydadzą zdecydowanie wyższe plony,
-
możesz kosztować przepyszne produkty pszczele wzmacniając swój organizm oraz podnosząc odporność.
Lasy Państwowe szczególnie dbają o zapylacze w lesie. W 2022 r. został uruchomiony „ Program ochrony owadów zapylających w ekosystemach leśnych, ze szczególnym ukierunkowaniem pszczołowatych, realizowanego na gruntach będących w zarządzie PGL LP”. Dzięki finansowaniu ze środków Funduszu Leśnego, leśnicy w całym kraju w ramach wewnętrznych inicjatyw mogą realizować działania ochronne ukierunkowane na rzecz ochrony populacji owadów zapylających w lesie. Część z nich to:
-zakładanie łąk kwietnych
- zakładanie remi-sadów
- zwiększenie dostępu do wody poprzez budowę małych oczek wodnych
- współpracę z naukowcami, pszczelarzami i lekarzami weterynarii.
Augustowscy leśnicy od ponad 10 lat realizuję projekty związane z czynną ochroną zapylaczy w lesie i poprawą ich warunków bytowania. Dodatkowo w trakcie eventów promocyjnych uczulamy społeczeństwo jak ważne są pszczoły i inne dzikie zapylacze.