Tradycyjne Bartnictwo

Ścieżka powrotu

W jakiej temperaturze latają pszczoły?

W jakiej temperaturze latają pszczoły?
fot. Joanna Jadeszko

Wiosna w Nadleśnictwie Augustów oprócz typowych prac związanych z hodowlą i ochroną lasu oznacza również podjęcie prac związanych z podstawowymi pracami pasiecznymi przy naszych leśnych mini pasiekach, kłodach i barciach.

W 2024 r. zakończyliśmy realizację dużego projektu pn. „Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzi ej pszczoły augustowskiej. LP- lasy pszczołom pszczoły lasom” finansowany ze środków funduszy norweskich.

Jednak nie kończymy na tym naszych działań !!!

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Zarządzeniem nr 115 z dnia 21 grudnia 2022 r. powołał do realizacji Program ochrony owadów zapylających w ekosystemach leśnych, ze szczególnym ukierunkowaniem pszczołowatych, realizowany na gruntach będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe”. Celem programu jest określenie możliwości realizacji czynnej ochrony owadów zapylających w ekosystemach leśnych ze szczególnym ukierunkowaniem pszczołowatych.

Efekty projektu:

- przywrócenie w ekosystemach leśnych rodzimych ras pszczół i wielu innych zapylaczy,

- opracowanie i wdrożenie planów zarządzania w lasach, uwzględniając rolę zapylaczy,

- zmniejszenie monolityczności ekosystemów leśnych poprzez zakładania łąk kwietnych, sadów, remiz,

- zwiększenie dostępności do wody poprzez  kopanie oczek wodnych, wykorzystując do tego celu naturalne małe zagłębienia z okresowo stagnującą wodą.

Dodatkowo ważnym aspektem realizacji zamierzonych celów jest edukacja i kształtowanie świadomości społecznej poprzez szkolenia, warsztaty i współpracę z naukowcami i ekspertami z dziedziny pszczelarstwa i pszczelnictwa.

Program ma charakter ciągły i w 100 % finansowany jest ze środków Funduszu Leśnego. Nasz plan na 2025 r to:

- zakup produktów do dokarmiania pszczół

- zakup leków

- rekultywacja 15 ha łąk kwietnych poprzez wsiew mieszanki nasion koniczyn, która nie dość, że dobrze rośnie na naszych ubogich glebach leśnych to jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych roślin pożytkowych dla pszczół i innych zapylaczy;

- poprawy remiz- sadów

- szkolenie dla opiekunów pasiek leśnych

-XII Barciowisko

Jesteśmy w trakcie ogłaszania kolejnych postępowań przetargowych i na bieżąco będziemy zamieszczać efekty realizacji naszych prac.

Wracając do pytania  zadanego w tytule-literatura mówi ,że do wiosennego oblotu pszczoły przystępują, gdy temperatura powietrza w cieniu utrzymuje się pobliżu 10-12 °C. Pszczoły najintensywniej zbierają pokarm w temperaturze wynoszącej 20 ° C.



Udostępnij

Dofinansowanie

Projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG-20214-2021 w ramach programu:
"Środowisko, Energia i Zmiany klimatu", obszar programowy: Środowisko.

 logo fundusz eog 2

 logo lasy panstwowe

 logo nfosigw