Tradycyjne Bartnictwo

Ścieżka powrotu

Wizyta Pana Prezydenta Litwy Gitanasa Nauseda z małżonką na stoisku Nadleśnictw Puszczy Augustowskiej

Prezydent przy stoisku - fot. Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos
Prezydent przy stoisku - fot. Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos

15 sierpnia na terenie Litewskiego Muzeum Starożytnego Pszczelarstwa, w pobliżu Stripeikiai w Auksztockim Parku Narodowym odbył się coroczny festyn kończący sezon pszczelarski.

Specjalne stoisko prezentujące projekt „Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP- lasy pszczołom pszczoły lasom” w imieniu uczestników wyjazdu: Głęboki Bród, Pomorze, Szczebra przygotowało Nadleśnictwo Augustów.

Jednym z elementów stoiska było dzianie przez leśników Nadleśnictwa  Augustów i Szczebra kłody bartnej, która na koniec została przekazana do muzeum. Miłą niespodzianką była wizyta Prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nauseda. Pan Prezydent wraz z małżonką poświęcili naszej ekspozycji sporo czasu i poza rozmowami wykonali między innymi kilka świeczek z węzy pszczelej.

Pan Prezydent interesował się historią bartnictwa i ku naszemu zaskoczeniu spróbował dziania kłody bartnej, co zostało nagrodzone dużymi brawami. Jeszcze większym zaskoczeniem było zadane pytanie „A czy Andrzej dział kłodę?”, a widząc nasz pytający wzrok dodał „Duda”. Odpowiedzieliśmy z nadzieją, że niedługo to nastąpi.

Na koniec Pan Prezydent pogratulował nam działań realizowanych w projekcie, za przygotowanie stoiska i życzył powodzenia w dalszej działalności propagującej bartnictwo i ochronę zapylaczy.

Udostępnij

Dofinansowanie

Projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG-20214-2021 w ramach programu:
"Środowisko, Energia i Zmiany klimatu", obszar programowy: Środowisko.

 logo fundusz eog 2

 logo lasy panstwowe

 logo nfosigw