Tradycyjne Bartnictwo

Ścieżka powrotu

Wielki Dzień Pszczoły w Nadleśnictwie Augustów

Pszczoły na zatworze kłody bartnej- fot. Magdalena Trojankiewicz
Pszczoły na zatworze kłody bartnej- fot. Magdalena Trojankiewicz

W tym roku Wielki Dzień Pszczoły postanowiliśmy spędzić w Puszczy Augustowskiej  i dosłownie zająć się pszczołami.

W ramach projektu „Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. LP- lasy pszczołom pszczoły lasom” wsiedliliśmy kolejnych 10 rodzin rodzimej rasy pszczoły augustowskiej do naszych minipasiek. Rodziny pszczele przyjechały z autoryzowanej pasieki z Olecka. W lesie czekały na nie drewniane ule (warszawskie) ulokowane w pobliżu łąk kwietnych i oczek wodnych.

Niedługo dokonamy kontroli wszystkich uli ( w ramach projektu wystawiono w lesie 81 uli ) i zostaną zaaplikowane leki na warozzę. Mamy nadziej, że po podkarmieniu wszystkie roje dobrze przygotują się do sezonu zimowego i bez strat dotrwają do wiosny, kiedy to na nowo zaczną zapylać wszelkie rośliny kwiatowe w Puszczy Augustowskiej.

Akcję wsiedlania połączyliśmy z nagraniami do trzeciej części filmu promocyjnego i  pobieraniem próbek do badania czystości genetycznej wcześniej sprowadzonych rodzin pszczelich. Badanie DNA prowadzone przez prof. Andrzeja Oleksa wykażą na ile bytujące w Puszczy rodziny pszczele są czyste i posiadają cechy rodzimej rasy pszczoły augustowskiej.

Udostępnij

Dofinansowanie

Projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG-20214-2021 w ramach programu:
"Środowisko, Energia i Zmiany klimatu", obszar programowy: Środowisko.

 logo fundusz eog 2

 logo lasy panstwowe

 logo nfosigw