Tradycyjne Bartnictwo

Ścieżka powrotu

Warsztaty pszczelarskie na Buduku

Miejsce spotkania
fot. Joanna Jadeszko

12 maja w Nadleśnictwie Głęboki Bród przy osadzie Buduk odbyły się warsztaty pszczelarskie zorganozwanie w ramach projektu pn." Puszcza Augustowska i bartnictwo szansą na uratowanie ostatniej ostoi rodzimej pszczoły augustowskiej. Lp- lasy pszczołom pszczoły lasom".

Celem warsztatów było przekazanie przez doświadczonych pszczelarzy praktyków wiedzy dotyczącej opieki nad rodzinami pszczelimi w ulach typu warszawskiego.

Szkolenie zorganizowano we współpracy z Rejonowym Kołem Pszczelarzy w Augustowie. Spotkanie otworzyli nadleśniczowie: Piotr Karnasiewicz  Wojciech Szostak i Prezes Koła Pszczelarzy Kinga Augustynowicz.

Prelekcje wygłosili:

  • Grzegorz Szewczyk: Pszczoła Augustowska - charakterystyka rasy

  • Tadeusz Wasilewski: biologia pszczół, podstawowe zabiegi  na różnych etapach rozwoju rodzin pszczelich

  • Wiesław Dobrowolski: budowa ula typu warszawskiego, zabiegi w ulu i ich  terminarz

Po części teoretycznej przeprowadzono praktyczne zajęcia  z wykorzystaniem zasiedlonego ula i nowych uli zakupionych w ramach projektu. Wszyscy uczestnicy otrzymali swoistą „biblię pszczelarza” podręcznik „Gospodarka pasieczna „ autorstwa Wandy Ostrowskiej.

Na zakończenie przy wspólnym posiłku podsumowano warsztaty i życzono pomyślności przy opiece nad rodzinami pszczoły augustowskiej, które niedługo trafią do Puszczy Augustowskiej.

 

Udostępnij

Dofinansowanie

Projekt dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG-20214-2021 w ramach programu:
"Środowisko, Energia i Zmiany klimatu", obszar programowy: Środowisko.

 logo fundusz eog 2

 logo lasy panstwowe

 logo nfosigw