Aktualności

V EDYCJA BARCIOWISKA

 Impreza zorganizowana została 7 lipca 2018 r.  przez Nadleśnictwo Augustów przy współudziale Bractwa Bartnego.  Imprezę rozpoczął Nadleśniczy Wojciech Szostak, który powitał wszystkich gości. Następnie omówiono  zasady konkursu i przebieg zawodów.  Po oficjalnej prezentacji drużyn i losowaniu kłód bartnych  uczestnicy o godz. 10 rozpoczęli zmagania.
Dzianie barci jest jednym z elementów prowadzonego przez leśników programu ratowania  pszczół. Praktyczne wykonanie kłód bartnych zostało zorganizowane jako konkurs na najlepszą kłodę. W tym roku wystartowało 9 drużyn z kraju i za granicy. Każda z drużyn otrzymała narzędzia do dziania kłód i  podczas pracy  mogła posiłkować się parametrami modelu pokazowego kłody bartnej. Dodatkowo w tym roku nasi uczestnicy mogli liczyć na pomoc naszych najbardziej doświadczonych „bartników”.
Kolejnym punktem imprezy był konkurs wchodzenia na drzewo przy użyciu leziwa, który został zorganizowany przez Bractwo Bartne. Zmagania zespołów bartnych dziejących kłody ocenione były przez jury w składzie:
- Wojciech Szostak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów,
- Piotr Piłasiewicz, Bractwo Bartne,
- Adam Kolator, Nadleśnictwo Augustów
- Adam Korzeniecki, Nadleśnictwo Augustów
W tym roku poziom był bardzo wysoki, w większości przypadków wykonane przez uczestników kłody mogły zostać od razu wywieszone w lesie.  W konkursie na jak najwierniejsze odwzorowanie kłody bartnej pierwsze miejsce zajęły ex aequo drużyna z zagranicy i ekipa z Bractwa Bartnego. Pozostałe drużyny zajęły drugie miejsca.
Jak co roku zadbano również o najmłodszych - ustawiono stoisko edukacyjne z grami i warsztatami plastycznymi. Zarówno starsi jak i najmłodsi próbowali swoich sił w naszym przyrodniczym „Kole Fortuny”. Każdy uczestnik zabaw otrzymywał drobne upominki.
Zawody w dzianiu kłód bartnych nie były jedyną atrakcją tego wydarzenia. Na chętnych czekała degustacja i możliwość zakupu miodów od lokalnych pszczelarzy i możliwość zapoznania się z zanikającym w obecnych czasach rzemiosłem kowalskim.

Tekst: J.Jadeszko

Fotografie: M.Węgrzynowicz

Kłoda bartna Nadleśnictwa Augustów

barc

Kłoda bartna Nadleśnictwa Browsk

kloda-browsk

Licznik odwiedzin

642468
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W zeszłym tygodniu
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Razem
131
180
500
640874
4062
7021
642468
Your IP: 3.83.192.109
Server Time: 2019-08-21 10:19:06